Infografika ze skróconymi informacjami z tekstu

Zapraszamy do zwiedzenia „całkiem innych jaskiń” - do odwiedzenia podziemi beskidzkich, nie spacerując oświetlonymi chodnikami, ale przeciskając się szczelinami, wspinając się i ześlizgując z progów, pokonując zaciski, przez kałuże i błoto, w ciemnościach rozjaśnianych tylko blaskiem lamp czołowych.

W jaskiniach beskidzkich jest temperatura stała ok. 8'C, wilgotność 100%, spotkać możemy nietoperze (głównie nocek duży i podkowiec mały). Ubiór najlepiej polarowy, buty górskie sportowe lub gumowce. Jaskinie są dostępne dla dorosłych i dla dzieci, dużych i małych.
Firma zapewnia kombinezon jaskiniowy, kask z latarką czołową i rękawice oraz opiekę doświadczonych instruktorów taternictwa jaskiniowego. Gorąco polecamy!

Szczególnie polecamy :

Jaskinia w Trzech Kopcach

jedna z najdłuższych w polskich Karpatach Fliszowych – ok. 1200 metrów długości. Spędzimy dwie do trzech godzin pod ziemią – będziemy się wspinać, przeciskać się przez wąskie przejścia, zwiedzać wysokie sale. Jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy dwa gatunki nietoperzy – podkowca małego i nocka dużego – największego nietoperza żyjącego w Polsce.
Dojście ok. 1,5 godziny. Razem wycieczka 5 – 6 godzin.

Jaskinia Salmopolska

będziemy się wspinać i przeciskać szczelinami. W czasie opadów w jaskini płynie podziemny strumyk. Spędzimy około 1 godziny pod ziemią. Najciaśniejszym miejscem w jaskini jest otwór – więc jeśli tylko go pokonamy – dalsze zwiedzanie będzie przyjemnością
Razem wycieczka 2 – 3 godziny.

Jaskinia w Jaworzynie

zespół sal połączonych ciasnymi przejściami. Spędzimy około 1 godziny pod ziemią. Napotkać możemy podkowca małego.
Dojście ok. 1,5 godziny. Razem wycieczka 3 -4 godziny.

Jaskinia Malinowska

rozwinięta na wysokiej szczelinie skalnej. Jaskinia była znana od bardzo dawna. Jak przekazują podania ludowe, służyła juz husytom (jako kryjówka i miejsce nabożeństw), w XVI i XVII wieku ewangelikom (wówczas prześladowanym na Śląsku), a w początkach XIX wieku miała być kryjówką bandy zbójników Andrasza (Ondraszka).Obecnie zwiedzanie utrudnione z powodu braku drabin. Około 1 godziny pod ziemią.
Dojście ok. 1 godziny. Razem wycieczka 3 – 4 godziny.

Szczegółowych informacji udziela:

Jarosław Gutek

Instruktor Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu
Instruktor Sportu – Alpinizm Jaskiniowy
GOUTEC 43-300 Bielsko-Biała, ul. Kosynierów 24

Więcej na:

www.gou-tec.pl
jarek@gou-tec.pl
tel. 600 212 353

W BeskidNews można przeczytać artykuł na temat jaskiń:

www.beskidnews.eu/uploads/archiwum_gazetki/Wydanie%2026.pdf