2014-09-04

Korzystając z tegorocznego urlopu w trakcie podróży po Polsce, po wcześniejszym zapowiedzeniu odwiedziłem kilku naszych miast partnerskich, spotkałem się tam z osobami z którymi przez ostatnie kilka lat wspólnie realizowaliśmy programy współpracy.

Tradycyjnie w drodze nad nasze morze obowiązkowym przystankiem w podróży stał się Uniejów ze swoimi termalnymi basenami, zamkiem, osadą młynarska, lawendowym SPA, turniejami rycerskimi i spotkaniami grup indiańskich z całej Polski.
Koncert finałowy letniej trasy Radia Zet i TVP 2 dopełnił program atrakcji jakie na ten sezon czekały na wszystkich gości w Uniejowie.

Z tych wszystkich atrakcji mogła także skorzystać młodzież z zespołu folklorystycznego Klimczok.

Kolejne spotkanie w Sochocinie miało charakter kurtuazyjny. Wójt Sochocina Pani Anna Zwierzchowska w ubiegłym roku podczas powrotu naszych dzieci z Mikołajek udzieliła im wszelkiej pomocy gdy autokar przewożący uczestników letniego obozu uczestniczył w wypadku. To właśnie Jej zawdzięczamy sprawnie przeprowadzoną akcję niesienia pomocy poszkodowanym oraz opiekę do czasu pojawienia się możliwości kontynuowania podróży.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Pobyt nad polskim morzem był okazją do dokonania porównań w funkcjonowaniu miejscowości turystycznych w okresie sezonu letniego w stosunku do tego co dzieje się u nas w Szczyrku. Jak radzą sobie poszczególne służby porządkowe, komunalne, organizatorzy turystyki, komunikacja itp.

Można było porównać te miejscowości również z punktu widzenia zmian wynikających z wykorzystania środków unijnych minionego okresu programowania.
Łeba ze swoimi ruchomymi wydmami, atrakcjami nadmorskimi i najazdem blisko 10-cio krotnie większej liczby turystów w stosunku do ilości stałych mieszkańców jest przykładem skali zjawiska i jednocześnie problemów z przyjęciem w tym samym czasie tak wielkiej rzeszy miłośników polskiego morza. Mimo tego Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Łeby znalazł czas by porozmawiać na wspólne tematy dotyczące naszej współpracy.

Kolejnym etapem wakacyjnej podróży były Mazury z wizytą w Żeglarskiej Stolicy Polski Mikołajkach. Jak co roku o tej porze jeziora stają się biało-niebieskie od koloru żagli na tle lustra wody najpiękniejszych w Europie jezior.
Stała poprawa warunków do uprawiania tego rodzaju turystyki, szereg przygotowanych przez gospodarzy tego regionu atrakcji powoduje nieustające zainteresowanie wśród osób planujących spędzenie urlopu właśnie w tym miejscu.

Podsumowując wszystkie te wizyty mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że samorządy naszych miast partnerskich dobrze wykorzystały możliwości znaczącej poprawy codziennego funkcjonowania tych miejscowości, standardów życia mieszkańców przy jednoczesnej rozbudowie oferty skierowanej dla odwiedzających je turystów. Zniknęły lub znacznie zmniejszyły się zaległości infrastrukturalne tj. poprawa komunikacji, zaopatrzenia w wodę, kanalizację osiedli itp., a w wielu wypadkach wyprzedziły inne miejscowości o podobnym charakterze w walce o rozwój turystyki na swoim terenie!

Gratulacje i oby jak najdłużej proces ten trwał.

Podmiot odpowiedzialny:
Urząd Miasta Szczyrk
Wytworzył:
mgr Barbara Marek - Inspektor
Opublikował:
administrator
Dokument z dnia:
2014-09-04
Publikacja w dniu:
2014-09-04
Opis zmiany:
b/d